زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

انواع مختلف استاپ موشن

انواع استاپ موشن

استاپ موشن نوعی انیمیشن است که در آن حالات مختلف یک سوژه ثابت را تصویر برداری شده و با قرار دادن تصاویر به صورت فریم به فریم در کنار هم، یک تصویر منسجم متحرک ایجاد گردیده است. این نوع انیمیشن از دیرباز برای ساخت فیلم و انیمشین سینمایی، انیشمین ها تبلیغاتی و آموزشی کاربرد پیدا کرده است. در ادامه با انواع استاپ موشن آشنا می شوید.

قدمت استاپ موشن

هنر استاپ موشن بسیار قدیمی است و حدودا قدمتی برابر با صنعت سینما پیدا کرده است. در آن زمان کارگردانان فیلم‌های مختلف، به دنبال راهی برای حرکت بخشیدن به اجسام بودند و این گونه شد که ایده استفاده از این تکنیک به ذهنشان خورد. اولین بار این هنر در فیلم Humpty Dumpty Circus  در سال ۱۸۹۷ استفاده گردید. استاپ موشن‌ها، سال‌ها برای ساخت جلوه‌های ویژه مورد استفاده قرار گرفت. شاید برای شما جالب باشد که بدانید فیلم‌های جذاب و به یاد ماندنی  Star Wars و The Terminator و Robocop  نیز با استفاده از این تکنیک تولید گردیده.

نکته قابل توجهی در اینجا وجود دارد که اغلب مردم هنوز تفاوت استاپ موشن و موشن گرافیک را به درستی درک نکرده اند و گاهی این عبارات را به جای هم استفاده می کندد. موشن گرافیک معمولا با تنظیم اشیاء انتزاعی، متن و دیگر عناصر طراحی گرافیکی در حرکت همراه می باشد. در مقابل استاپ موشن به عنوان یک شکل هنری خاص از انیمیشن، بیشتر بر روی روش های سینمایی و تکنیک های داستان سرایی برای تدوین یک روایت تمرکز خواهد داشت.

انواع استاپ موشن ها

حال که در مورد این که استاپ موشن به چه معنیست؟ اطلاعاتی به دست آوردیم نوبت به آن میرسد که کمی با انواع مختلف این نوع از انیمیشن هم آشنا بشویم. در ادامه این انواع را با هم دیده و مورد بررسی قرار خواهیم داد:

استاپ موشن هایی که نوع عروسکی می باشند

همانطور که از نام آن هم مشخص می باشد برای ساخت این مدل از استاپ موشن ها از عروسک ها استفاده می گردد. عموما عروسک های انتخاب شده دارای مفصل های متحرک می باشند و طراح و سازنده قادر است آنها را تکان داده و فریم های مختلفی را در اختیار خود دارد.

استاپ موشن هایی که نوع خمیری می باشند

در این نوع از انیمیشن به عوض عروسک های با مفصل متحرک از عروسک های خمیری استفاده می گردد. مزیت این نوع عروسک ها امکان تغییر شکل آیان آنها می باشد. حتی حالات صورت عروسک هم در این نوع استاپ موشن قابل تغییر خواهد بود. و همین موضوع آنها را بسیار ایده آل برای ساخت استاپ موشن کرده است.

استاپ موشن هایی که نوع مدل می باشند

پیشتر و قبل از این که سینما و تکنیک های ساخت آن تا این اندازه پیشرفته گردد.از استاپ موشن های مدلی برای طراحی جلوه های ویژه در فیلم ها استفاده می گردید. استفاده از این نوع استاپ موشن ها هم به این شکل بودند. که ابتدا استاپ موشن مورد نظر طراحی میشد و سپس به قسمت مورد نظر فیلم افزوده می گردید. اما در حال حاضر این تکنیک با جلوه های ویژه ای که به صورت کامپیوتری طراحی می شوند جایگزین گردیده.

استاپ موشن هایی که از اشیا تولید گردیده اند

در ادامه صحبت در مورد این که استاپ موشن یعنی چه؟ نوبت به مدل استاپ موشن های اشیأ خواهد رسید. این دست از استاپ موشن ها در عوض استفاده از عروسک ها و یا مدل ها و … به کمک اجسام و اشیا طراحی و ساخته می گردند.

استاپ موشن های کات اوت

منظور از خود واژه کات اوت تکه هایی از پارچه یا کاغذ می باشند که به وسیله قیچی بریده می شوند و با آنها طرح هایی ساخته می گردد. در ادامه این طراحی های کات اوت را روی بک گراند مورد نظر قرار خواهند داد و با حرکت دادن آنها و عکسبرداری و سپس کنار هم چیدن فریم ها یک استاپ موشن کات اوت می سازند.

استاپ موشن هایی که از نوع پیکسلیشن هستند

و در نهایت آخرین نوع از استاپ موشن ها معروف به پیکسلیشن می باشد و برای ساخت آنها از انسان ها و یا مدل های کاملا واقعی بهره گرفته خواهد شد.سطح این نوع از انیمیشن در مقایسه با سایر انواع بالاتر و حرفه ای تر می باشد. عمده استفاده از آنها هم در پروژه های سینمایی و سریالی خواهد بود که بیشتر در ژانر علمی تخیلی می باشد و نمی توانیم برخی صحنه ها را در دنیای واقعی و به صورت معمول فیلمبرداری نماییم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *