زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

اهمیت نور بک گراند در عکاسی

پس زمینه (بک گراند)

اگر به صورت رنگی عکس میگیرید، حواس پرتی های زیادی را خواهید داشت. این امری طبیعیست که به عنوان عکاس، نور بک گراند را به عنوان یکی از مهمترین لایه های تصویر نمی بینیم.

در صورتی که پس زمینه (نور بک گراند) به اندازه ی سایر جزئیات برجسته نیست، همان امری است که تفاوت بین یک عکاس بزرگ و یک متوسط را نمایان میکند. یک عکاس خوب و با تجربه هبچ گاه بصورت آگاهانه برای یافتن بهترین نور بک گراند دور خودش نمیچرخد. ناخودآگاه و غریزه ی او به او اجازه میدهد تا تصاویر بهتری خلق کند.

نور پس زمینه یا بک گراند به دلیل تاثیر مستقیم بر روی سوژه اصلی اهمیت زیادی دارد.

پس زمینه یا بک گراند در عکس و عکاسی دارای اهمیت بسیاری است. نور بک گراند یا پس زمینه در عکاسی می تواند عکس های شما را زیباتر نماید و همچنین گاهی با ایجاد حواس پرتی توجه شما را از سوژه دور مینماید و عکس شما خراب خواهد شد. با یادگیری اصول و دانستن چگونگی به کار بردن نور بک گراند در تصاویر می توانید تصاویر زیباتر و جذاب تری ثبت نمایید. آشنایی با اجزای تصویرمانند بک گراند  به شما کمک می کند تا استفاده صحیح تری را در هنگام عکاسی داشته باشید.

نور بک گراند در عکاسی

نورپردازی بک گراند و پس زمینه یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی است و این عمل به دو دلیل اهمیت بسیاری داراست. باعث جدا شدن شیئ مورد نظر شما از بک گراند می‌گردد و باعث ایجاد یک بکگراند یک نواخت و تمیز در عکس میگردد. اما چگونه می توان با نور پردازی درست سوژه را از بک گراند جدا نمود؟ برای جدا کردن سوژه شما از بک گراند تصویر و ایجاد افکت و یا حالت کنتراست قوی تر در عکس، بهترین راه استفاده از دو نور متفاوت برای نورپردازی جداگانه بر روی سوژه اصلی و بک گراند میباشد. به این ترتیب با نورپردازی جداگانه بر روی بک گراند و نورپردازی جداگانه بر روی سوژه خواهید توانست در عکس خود پس زمینه ای جدا از سوژه داشته باشید و همچنین کنتراست بهتری را نیز ایجاد نمایید.

اجزای تصویر در عکاسی

  • میان زمینه : در عکاسی منظره ها و طبیعت میان زمینه را می توانیم ببینیم.
  • پیش زمینه : قسمتی از تصویر میباشد که بیشتر اوقات در پایین کادر قرار می گیرد و به بیننده و عکاس نزدیک هست.
  • پس زمینه(بک گراند) : قسمتی از تصویر میباشد که اغلب اوقات در بالای کادر قرار می گیرد و در عکاسی پرتره بیشتر تار میباشد و پشت سر شخص یا سوژه قرار دارد

پس زمینه یا سوژه اصلی؟

بدون شک پاسخ این سوال هر دو میباشد. به عنوان یک عکاس، نیاز است به سوژه اصلی و پس زمینه به شکل مساوی توجه نمایید. در حالی که روی سوژه اصلی خود فوکوس می‌نمایید، این که از پس زمینه غافل یشوید آسان است. برای ترکیب بندی وقت بیشتری اختصاص داده و به نور بک گراند توجه کنید. باید در عین حالی که از مغشوش بودن بک گراند جلوگیری می کنید از خطوط راهنما نیز برای سوژه اصلی استفاده نمایید.

پس زمینه(بک گراند)  به عکس شما محتوا می بخشد و حیاتی است. نحوه تعامل سوژه اصلی با بک گراند باعث می‌شود عکس محتوای بیشتری را داشته و از این رو به عکس قوی ‌تری تبدیل گردد. همچنین باید نگاه کنید تا ببینید چه عناصری را می ‌توان از پس زمینه حذف نمود.

تجهیزات نورپردازی پس زمینه یا بک گراند در عکاسی

برای نورپردازی می توان از تجهیزات بسیار متنوع و متفاوتی استفاده نمود. از نورهای ثابت اتاق تا انواع آباژور و یا نور های ال ای دی و انواع و نور های مشابه گرفته تا انواع فلش ها با قدرت های متفاوت و یا استفاده از انواع مختلف تجهیزاتی که بر روی فلش های استودیویی نصب می گردند تا نور های متفاوت و جذاب تری را بر روی سوژه تان ایجاد نمایند. پنل ها و ابزارهای متفاوتی در دنیای تجهیزات عکاسی وجود دارد که بر اساس نوع عکاسی شما میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. سافت باکس ها با اندازه ها و فرم های متفاوت کوچک و بزرگ، انواع متفاوت فریم های زنبوری، استریپ باکس، یا اکتاباکس، بیوتی دیش و … تنها جزئی از این لیست زیاد و طولانی تجهیزاتی اند که قابلیت نصب بر روی فلش های استودیویی را دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *