زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

کسب درآمد از صدا چگونه است؟

کسب درآمد از صدا

یکی از کسب و کارهای به روز و نوین، کسب درآمد با گویندگی فیلم و کتاب صوتی است. که در سال های اخیر طرفداران خاص خودش را پیدا کرده.و صداپیشگان زیادی در این حوزه کاری وارد شده اند و اتفاقا درآمد مناسبی را هم دارند. صدا پیشگی دیگر مثل گذشته فقط مربوط به دوبله فیلم، سریال، انیمیشن و مستندهای خارجی نمی باشد. و امروزه گستره آن بسیار وسیع تر گردیده است.

با گسترش اینترنت و تنوع کسب درآمد در آن، امروز افراد بسیار زیادی هستند که از کسب درآمد با گویندگی فیلم و کتاب صوتی و … ارتزاق می کنند و به نظر می رسد که راضی هم هستند.

فاکتورهای مهم کسب درآمد با گویندگی فیلم و کتاب

برای گوینده شدن فاکتورهای زیادی وجود دارد که برخی به شکل ذاتی دارند و برخی دیگر به صورت اکتسابی آن را در خود پرورش و تقویت می کنند مهم ترین این فاکتورهای گویندگی و صدا پیشگی عبارتند :

۱- فن بیان مناسب

فن بیان مناسب، داشتن لحن سینمایی، توانایی تند خوانی و تند گویی بدون تپق زدن، آشنایی کافی با دستور زبان و ادبیات فارسی از فاکتورهای اولیه می باشد . در مورد زبان و ادبیات ، اگر بخواهد به زبان دیگری مثلا :انگلیسی، عربی ،فرانسه و… صداپیشگی کند باید به این زبان ها نیز مسلط باشد.

۲- آشنایی با گستره وسیع صدا پیشگی

باید به این توجه داشت که گویندگی و صدا پیشگی فقط دوبله فیلم و انیمیشن نیست. و امروزه صداپیشگی گستردگی خیلی زیاد تری نسبت به گذشته پیدا کرده و در تمام بخش های رسانه اعم از واقعی و مجازی استفاده می گردد. برای نمونه در تیزرهای تبلیغاتی، موشن گرافیک، نریشن ها، کتاب های صوتی، گویندگی رادیو و تلویزیون، بازی های کامپیوتری، اجراهای صحنه ای، وبینار، فایل های آموزشی اینترنتی و… استفاده می گردد.

ملاک و میزان منفعت گویندگی

در انتخاب یک گوینده سه ملاک : ضبط با کیفیت صدا، عدم نویز کلامی و محیطی و انتخاب لحن و هیجان متناسب با متن را شاخص و مهم می شمارند. سوال این است که گویندگی چه نفعی را می تواند داشته باشد؟ امروزه پروژه های حرفه ای زیادی در اینترنت درباره فیلم، کلیپ و فایل آموزشی ، بازیها و… در حال اجرا است که برخی تا میلیون ها بازدید کننده دارند، این یعنی کسب درامد اینترنتی زیاد.

به دلیل استقبال زیاد سایت های پر بازدید از افرادی که به اصطلاح صدای گرم و دلپذیر را دارند ، گویندگان تیزرهای ویدیویی و کتاب های صوتی صاحب کسب و کار پررونق اینترنتی شده اند. همچنین در چند سال اخیر به علت رشد برخی از شبکه اجتماعی و پیام رسان ها ، تهیه محتواهای صوتی و تصویری بیشتر از متنی مورد استقبال قرار گرفته از این رو افرادی که صدای خوب و مناسبی را دارند در کسب پروژه های اینترنتی بسیار موفق هستند.

استقبال از گویندگی فیلم و کتاب های صوتی به مقداری زیاد شده که شرکت های آموزشی، دوره های مختلف یادگیری و جذب نیرو برپا می کنند و با کمی جستجو در گوگل متوجه می شوید که چه کسب درامد بالایی به همراه خود دارد.

راه های کسب درآمد از گویندگی و کتاب های صوتی

شاید این سوال برایت شما پیش بیاید که نحوه کسب درآمد از گویندگی فیلم و کتابهای صوتی چه ضرورتی را دارد و از چه راه هایی می توان کسب درآمد کرد؟  از مهم ترین این روش ها عبارتند از:

۱ – همکاری با سازمان یا شرکت ها و موسسات آموزشی

به علت رونق کتاب های صوتی ، فیلم آموزشی و دوره های آنلاین ، نیاز به افرادی که توانایی گویندگی دارند. هر روز در حال افزایش می باشد. اگر شما صدای واضع و شفافی را دارید می توانید با شرکت ها و تولیدکنندگان کتاب های صوتی و نیز فیلم های آموزشی همکاری نمایید. و از این طریق کسب درآمد نمایید.

برای شروع کار، رزومه خودتان با نمونه ای از فیلم و یا کتاب صوتی را ارسال کنید و در آن از میزان توانایی و زمینه علاقمندی خود را بنویسید.

۲-  تولید و ساخت فیلم و کتاب های صوتی برای درآمد شخصی

اگر تمایل به همکاری با شرکت ها ندارید می توانید خودتان محصولات آموزشی و صوتی تولید بکنید و در اینترنت برای فروش عرضه نمایید. می توانید فیلم های کوتاه آموزشی در زمینه های مورد علاقه و تخصصتان بسازید. و عرضه نمایید و یا می توانید یک کتاب رایگان را به صورت صوتی منتشر بکنید . کتاب های زیادی هستند که به رایگان در اینترنت قرار دارند و حق التالیف آن متعلق به شخص خاصی نیست می توانید این کتاب ها را به صورت کتاب صوتی درآورده و در اینترنت به فروش برسانید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.