زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

مقایسه هدفون،هندزفری،هدست

مقایسه هدفون،هندزفری،هدست

هدست؟ هدفون؟ هندزفری یا …. ؟

امروزه اکثر افراد کم و بیش با توجه به علایق و نیازمندی های خودشان از دستگاه هایی مانند هدفون، هدست و هندزفری استفاده می نمایند. ممکن است شما نیز جز این افراد باشید اما اطلاعات درستی درمورد کارکرد و تفاوت بین این دستگاه ها را ندانید پس بهتر است با ادامه متن همراه باشید.

هدفون (Headphone)

هدفون ها مانند هدست های دو کاپه میباشند و بر روی هر دو گوش قرار می گیرند. اصطلاحا به هدفون ها on-ear می گویند. در داخل هر کدام از کاپ ها اسپیکر جداگانه ای طراحی گردیده است. این کاپ ها با کمک هدبند به یک دیگر متصل می شوند. برخی از هدفون ها دارای میکروفون داخلی می باشند که برای مکالمات تلفنی کاربرد دارند. کاپ های روی هدفون ها بسیار بزرگ هستند و ضمن پوشش دادن تمام سطح گوش، از شنیده شدن صداهای خارجی نیز ممانعت می کنند.

طراحی و ساخت هدفون ها با گذر زمان دستخوش تغییرات بسیاری شده و بسیار متنوع شده است. هدفون های بی سیم، باسیم، درون گوش و رو گوشی که هر کدام مزایا و معایب جداگانه ای را دارند.

با توجه به اینکه قسمت پشتی کاپ ها بصورت توری مانند بوده و یا بطور کامل پوشیده شده آنها را به دو دسته پشت باز و پشت بسته تقسیم بندی می کنند. هدفون های پشت بسته در مقابل سر و صدا کاملا ایزوله هستند و به عنوان آکوستیک بسته کاربرد دارند. اما هدفون های پشت باز مقداری از صدای اطراف را به گوش کاربران انتقال داده و اصطلاحا آکوستیک نیمه باز شناخته می شوند.

هدست (Headset)

هدست از ترکیب هدفون با میکروفون ساخته شده. این وسیله دارای هد بند با کاپ هایی است که بر روی گوش ها قرار خواهند گرفت. هدست ها در دو نوع تک گوش و دو گوش تولید می شوند. اصطلاحا مدل های تک کاپ (single-earpiece) را مونو و مدل دو کاپ (double-earpiece) را تحت عنوان استریو میشناسیم. هدست ها کاربردهای بسیار زیادی دارند. در بازی های آنلاین، ارتباطات اینترنتی، استفاده از نرم افزارهایی مانند اسکایپ، واتساپ و …مورد استفاده قرار میگیرند.

هدست ها همیشه از یک میکروفون بزرگ که بر روی بدنه آنها نصب شده استفاده می نمایند. این هدست ها از دکمه های کنترل صدا، دکمه های مدیریت موسیقی و همچنین در برخی مواقع از دکمه روشن/خاموش نیز بر روی دسته خود برخوردار هستند. استفاده از هدست برای کارمندان اتاق پشتیبانی ادارات و اپراتورهای پاسخگوی مکالمات تلفنی که ضمن انجام خدمات پاسخگویی دائما در حال انجام سایر امورات می باشند بسیار مفید می باشد. هدست ها از کانکتورهای سه خط برای برقراری ارتباط صوتی استفاده می نمایند.

هدست ها در مراکز مخابراتی، شرکت ها، آموزشگاه ها، دفاتر هواپیمایی و… به کار گرفته می شوند. خلبانان ها، اپراتورها و کلیه افرادی که در بخش منابع پشتیبان فعالیت می نمایند جهت پاسخگویی به مکالمات تلفنی و کارکرد همزمان با دو دست از این دستگاه استفاده می کنند.

هندزفری

هندزفری ها نیز همانند هدفون ها و هدست ها در طرح ها و اندازه های مختلفی میباشند. هدست و هدفون هر دو دارای هدبند و کاپ هستند. اما هندزفری اینگونه نیست و فقط دارای قسمت تو گوشی میباشد. هندزفری ها در دو نوع باسیم و بی سیم تولید شده اند. نوع بی سیم آن توسط تکنولوژی بلوتوث یا NFC با رایانه، گوشی موبایل یا سایر گیرنده های دیجیتالی ارتباط برقرار می نماید. در نوع باسیم ارتباط توسط کابل AUX انجام می شود. هندزفری ها دارای میکروفون درون خطی یا on- line هستند. اکثرا این میکروفون ها دارای خاصیت نویز کنسلینگ هستند. هندزفری ها با توجه به  قابلیت ها و مزایای مختلف، قیمت های متفاوتی را نیز دارند.

انواع هندزفری عبارتند از:

ایرفون : هندزفری که گوشی های آن بسیار کوچک است و داخل گوش قرار می گیرند را ایرفون می نامند.

ایرپاد : نسخه ای از هندزفری است و از محصولات کمپانی اپل است. این نوع هندزفری فاقد سیم میباشد و به کمک بلوتوث، رادیو، NFC، شیار کارت حافظه و …با دستگاه های دیجیتالی دیگر ارتباط بر قرار می نماید. به بیانی دیگر Airpod در واقع نسخه بی سیم Earpods است.

هندزفری بلوتوث: این نوع از هندزفری ها تک گوش بوده و در داخل گوش قرار می گیرند. اصطلاحا به آنها هندزفری مونو می گویند. توسط گیره پشت خود به دور گوش قلاب شده و بر روی گوش قرار می گیرند و برای مکالمات تلفنی بسیار مناسب میباشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.