زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

بلندر؛ آیا بهترن نرم افزار طراحی سه بعدی است؟

بلندر؛ آیا بهترن نرم افزار طراحی سه بعدی است؟

Blender چیست؟

نرم افزار بلندر مجموعه ای از نرم افزارهای گرافیکی رایانه ای سه بعدی رایگان و منبع باز بوده که برای ایجاد فیلم های متحرک، جلوه های بصری، هنر، مدل های چاپ شده سه بعدی، موشن گرافیک، برنامه های سه بعدی تعاملی، واقعیت مجازی و بازی های رایانه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی های Blender به مدل سازی سه بعدی، باز کردن اشعه ماورا بنفش، تکسچر، ویرایش گرافیکی شطرنجی، تقلب و پوست اندازی، شبیه سازی مایعات و دود، شبیه سازی ذرات، شبیه سازی بدنه نرم، مجسمه سازی، متحرک سازی، جابجایی مسابقه، رندر، موشن گرافیک، ویرایش فیلم و ترکیب بندی می‌توان اشاره نمود.

Blender به زبان C ،C ++ و Python نوشته شده و به کاربر این اجازه را خواهد داد تا پسوندهای سفارشی را برای Blender به هر یک از آن زبانهای برنامه نویسی نگارش کند.

Blender به زبان ساده تر

نرم افزار بلندر یک برنامه گرافیکی رایانه ای بوده که به شما امکان داده با استفاده از هندسه سه بعدی تصاویر و انیمیشن های با کیفیت بالا تولید نمایید.

تاریخچه نرم افزار بلندر

نرم افزار کاربردی بلندر یک مسیر 27 ساله را پیوده است تا به نقطه ای که امروز در آن ایستاده است، برسد.

برای اولین بار این برنامه کامپیوتری به عنوان یک ابزار داخلی جهت استفاده در استودیوی انیمیشن سازی NeoGeo در سال 1994 طراحی و به جامعه علاقه مندان معرفی گردید. سپس در ادامه یک علاقه مند به حوزه گرافیک، فیلم سازی و توسعه دهنده نرم افزاری به نام Ton Roosendaal این برنامه را رسمی و به عنوان اولین مدل با دسترسی کلیه مردم جامعه در سال 1995 منتشر نمود. در ادامه یک موسسه غیر انتفاعی و مستقل به نام سازمان بلندر در سال 1998 راه اندازی گردید. این سازمان به صورت مستقل نسخه های آنلاین این برنامه را به انتشار می‌رساند. اولین ورژن در سال 2002 توسط سازمان بلندر به بازار عرضه شد.

قابلیت های بلندر

بلندر با اکثر پلاگین ها سازگاری داشته و همچنین Blender با سایر نرم افزارهای مشابه مانند Adobe MAYA ، 3 Ds Max  قابلت مقایسه و رقابت دارد.

همانطور که گفتیم بلندر یک نرم افزار رایگان و منبع باز بوده که تقریباً از هر جنبه ای از توسعه 3D پشتیبانی می‌نماید. نرم افزار بلندر عالی بوده چه بخواهید فقط با مدل های ایستا کار کنید و چه به دنیای انیمیشن ورود کنید.

نرم افزار بلندر در خارج از بنیاد بلندر توسعه داده شده و در سال 2007  انستیتوی بلندر، جداگانه ایجاد گردید .  اکنون میزبان بنیاد بلندر می‌باشد که به یک پایگاه اصلی برای توسعه مداوم پروژه های خلاقانه بلندر مبدل گردیده است.

خلاقیت  و تازه گی در همه کار ها مهم بوده خصوصا در مباحث هنری و طراحی و به نوعی به اثر جان می‌دهد و به نوعی بیانگر هویت و امضای شخصی طراح می‌باشد. تا حد امکان باید از تقلید کردن بگریزیم. به ساختن طرح های زیبا و نو خود ادامه دهید حتی اگر آنچنان که باید مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

نرم افزار Blender برای طیف وسیعی از کاربران ارزشمند بوده و قابلیت دسترسی دارد. چون این نرم افزار رایگان مب‌باشد و از جنبه سرگرمی برای افراد مبتدی گرفته تا انیمیشن کاران حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی ناسا (NASA) از آن برای بسیاری از مدلسازی های عمومی خود استفاده می‌نماید.  بلندر به طور مداوم توسط کاربران حرفه ای به روز می‌گردد. به همین علت این امکان وجود دارد کمی آموختن آن برای آماتور ها در ابتدا پیچیده به نظر رسد.

نرم افزار بلندر چه کاربردی دارد؟

Blender نرم افزاری سه بعدی  و متن باز بوده که می تواند بر اساس الزامات و اددهای مرتبط با پروژه مان برای آن نصب نماییم. برای VFX اضافه کردن probes ، جلوه ها effects ، نور lighting ، اصلاح رنگ color corrections، متعادل سازی balancing ، ریگینگ rigging   و خیلی مورد های دیگر را نصب کرده و دریافت می‌نماییم. بازی با موتور بازی مخصوص خود ، پروب ها ، قوانین بازی توسط اسکریپت پایتون را می‌توان اضافه نمود . مهندسی دموهای از عملکرد ماشین برای ارائه های مشتری و موارد دیگر را نصب کرد. همه اینها به نقش های شغلی مرتبط با طراحی سه بعدی مانند هنرمندان ، انیمیشن سازان و توسعه دهندگان کمک می‌کندد. تا بهترین طراحی تجربه کاربری محصولات را در بازی ها و فیلم ها به کاربران خود ارائه دهند.

نرم افزار Blender برای همه رایگان است. این امتیاز بزرگی خصوصا برای دانش آموزان و دانشجویان در استفاده از نرم افزار بلندر به حساب می‌آید. در حالی که بقیه برنامه های مشابه در بازار پولی هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *