زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

روش های ضبط صدا با کامپیوتر و درآمد آن

انواع روش های ضبط صدا و درآمد آن

برای ضبط صدا با کامپیوتر لازم نمی باشد که میکروفون را به بلندگوهای رایانه خود متصل نمایید. حتی اگر گزینه PC Stereo Mix را ندارید می‌توانید به‌آسانی و از هر کامپیوتری اقدام به ضبط صدا نمایید.

شما می‌توانید به روش های مختلفی به ضبط صدا از کامپیوتر خود اقدام نمایید. در این مقاله قصد داریم سه روش برگزیده و درآمد آن را برای انجام این کار به شما آموزش بدهیم. دو روش اول تنها از طریق نرم افزار قابل استفاده خواهد بود و روش سوم متکی به یک ترفند قدیمی می باشد که خروجی صوتی رایانه شما را با یک کابل صوتی به ورودی صوتی آن متصل می نماید.

ترکیب استریو (Stereo Mix)

ترکیب استریو گاهی اوقات What U Hear نامیده می گردد که یک گزینه ویژه برای ضبط صدا می باشد و ممکن است.درایور صدای رایانه شما آن را ارائه بدهد. اگر درایور شما چنین ویژگی دارد. می‌توانید گزینه Mix Stereo را به‌جای یک میکروفون یا ورودی صوتی انتخاب نموده و سپس هر برنامه‌ای را مجبور نمایید. تا صدایی را که رایانه شما از بلندگوها یا هدفون‌های خود پخش می‌کند، ضبط نماید.

معمولا در نسخه‌های پیشرفته ویندوز، گزینه Mix Stereo به‌طور پیش‌فرض غیرفعال می باشد، حتی اگر درایورهای صوتی آن را پشتیبانی نماید. دستورالعمل‌های ما را برای فعال کردن منبع صدای Stereo Mix، در ویندوز دنبال نمایید. پس از فعال‌سازی Stereo Mix می‌توانید از هر برنامه ضبط صدا به‌راحتی استفاده بکنید. برای این کنار کافی خواهد بود Mix Stereo را به‌عنوان دستگاه ورودی به جای گزینه inline و یا microphone معمولی انتخاب نمایید.

ممکن است این گزینه در بعضی از دستگاه‌ها پشتیبانی نگردد و راهی برای فعال‌سازی آن با درایورهای مختلف صوتی وجود داشته باشد، اما متاسفانه هر قطعه سخت‌افزاری از Mix Stereo پشتیبانی نمی نماید و به همین دلیل این گزینه بسیار کم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

استفاده از حلقه بازگشتی Audacity’s WASAPI

به گزینه ترکیب استریو دسترسی ندارید؟ مشکلی نخواهد بود. حلقه Audacity، دارای یک ویژگی مفید می باشد که می‌تواند بدون Mix Stereo صدای خارج از رایانه شما را ضبط نماید. در حقیقت، ممکن خواهد بود ویژگی Audacity حتی بهتر از Mix Stereo عمل نماید. این روش از مزیتی برخوردار می باشد که مایکروسافت آن را در ویندوز ویستا با نام Windows Audio Session API و یا به اختصار WASAPI، اضافه نموده. این ویژگی همچنین در ویندوزهای 7، 8، و 10 عمل کرده و نبود گزینه استریو مایکروسافت در رایانه‌های مبتنی بر ویندوزهای امروزی را جبران می نماید.

برای استفاده از این ویژگی در Audacity، میزبان صوتی ویندوز WASAPI را انتخاب نموده و سپس یک دستگاه مناسب مانند Speakers و یا Headphones را انتخاب بکنید.

وب‌سایت آموزش Audacity در خصوص علت برتری این ویژگی نسبت به Mix Stereo، توضیحات زیر را ارائه کرده:

” حلقه WASAPI دارای مزیت بیش از ترکیب استریو یا ورودی‌های مشابه ارائه گردیده توسط کارت صدا می باشد. این ویژگی عملیات ضبط را کاملا به‌صورت دیجیتال (به جای تبدیل به آنالوگ برای پخش، و سپس بازگشت به دیجیتال زمانی‌که Audacity آن را دریافت می نماید) انجام می‌دهد.”

به عبارت دیگر، هنگام استفاده از گزینه Loopback WASAPI Audacity، فایل صوتی ضبط شده شما دارای بالاترین کیفیت است.

استفاده از یک کابل صوتی

اگر هیچ‌یک از دو گزینه اول با نیازهای شما مطابقت پیدا نکرده است، همیشه یک راه‌حل با تکنولوژی پایین وجود خواهد داشت. فقط یک کابل صوتی با یک رابط 3.5 میلی‌متری نر، در هر دو طرف تهیه نمایید. یک طرف را به جک هدفون روی کامپیوتر خود و انتهای دیگر را به جک  میکروفون وصل بکنید.

با این کار شما قادر به شنیدن صدای تولید شده نیستید اما می‌توانید از هر برنامه ضبط صدا برای ضبط ورودی (line in) و یا میکروفون استفاده نمایید.

مطمئنا این روش در مقایسه با دو روش اول، بسیار ابتدایی به نظر می‌رسد؛ اما اگر به‌شدت نیازمند ضبط صدا می باشید و از طرفی به Audacity و Stereo Mix دسترسی ندارید، ترفند استفاده از کابل تنها راهِ پیشِ‌روی شما خواهد بود.

بدیهی است، قوانین حق تکثیر ممکن خواهد بود مانع توزیع هر گونه صدای ضبط شده بشوند بنابراین از این ترفندها برای سرقت داده‌های صوتی استفاده ننمایید!

کسب درآمد از صدا

کسب درآمد از صدا، از طریق روش‌های مختلفی ممکن می باشد؛ برای مثال یک فریلنسر تولید محتوای صوتی می‌تواند. به عنوان گوینده نریشن و یا سازنده پادکست مشغول به کار بشود. همچنین، با حضور در پلتفرم‌های مختلف و با تسلط بر زبان انگلیسی می‌توان از کسب درآمد ارزی لذت ببرد و در حوزه گویندگی فیلم و کتاب یا تهیه تبلیغات صوتی جذاب و خلاقانه با آژانس‌ها فعالیت نماید.

رسانه، یک بستر بزرگ پر از فرصت‌ها، نیاز به انسان‌های با پشتکار و فرصت‌طلب خواهد داشت. پس خود ما باید یکی از این فرصت‌طلبان رسانه باشیم. (البته «فرصت طلبی» از نگاه مثبت و درست!)

امیدوارم که از مقاله بهره لازمه را برده باشید، چنانچه هر سؤالی دارید، با ما ارتباط بگیرید و پایین همین مقاله، در قسمت دیدگاه، سؤالات خود را بیان کنید.

امید دارم یک روزی که استعدادها در حوزه صدا و گویندگی، دیگر دغدغه مالی پیدا نکنند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *