زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

درآمد تدوین در ایران چگونه است؟

درآمد تدوین در ایران

تدوین در پایان هر مرحله از تولید فیلم است. در واقع کار تدوینگر مونتاژ و ترکیب سازی می باشد که استفاده از خلاقیت و مهارتی که دارد. قسمت های تکه تکه از فیلم را به هم مرتبط نموده و آنها را به هم اتصال خواهد داد. که در پایان هر فیلم اتفاق می‌افتد و باعث می گردد شکل و معنای خاصی به فیلم داده شود. سه مسیر برای کسب درآمد از تدوین در ایران و راه اندازی کسب و کار سینمایی موجود است که در این مقاله به آن اشاره کرده ایم:

تدوینگر فیلم های خام و صدای ثبت شده را با افکتها و تصاویر گرافیکی و جلوه های ویژه ترکیب نموده. و فیلم نهایی را با شکل و مفهوم خاصی تولید می نماید. رابطه نزدیکی با فیلمبردار و کارگردان خواهد داشت که باعث می شود نظرات و عقاید او در کار آنها اعمال بشود، از این رو باید آشنا به امور تولید باشد تا بتواند اشتباهات و یا اصطلاحات را در تدوین به خوبی بفهمد وانجام بدهد.

کار تدوین گر در پایان هر تیکه از فیلم آغاز خواهد شد یعنی به طوری که صحنه هایی که روزانه فیلمبرداری آن تمام می‌شود در اختیار تدوینگر قرار خواهد گرفت و آن را مطابق با داستان و نظر کارگردان تغییر می‌دهد و شکل نهایی آن را تولید میکند.

به صورت کلی مراحل تدوین شامل مرحله اسمبلی ، مرحله راف کات و مرحله فاین کات خواهد بود. که هر کدام اتفاقات خاصی را مدیریت می نمایند و یک تدوینگر حرفه ای قطعا اطلاعات کاملی نسبت به آنها خواهد داشت.

هنر تدوین از آن دسته از هنر هایی است که شخص قادر است به صورت خود اشتغال گرایی نیز در آن درآمد زایی بکند. با این حال اگر شما تخصص کافی ای در تدوینگری دارید ابتدا باید مشخص نمایید که قرار است به صورت تیمی در یک مجموعه مشغول به کار بشوید و یا این که به صورت خود اشتغالی، از این راه کسب درآمد بکنید!

در حالت کلی سه مسیر برای کسب درآمد از تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی وجود خواهد داشت:

  1. درآمد تدوین به صورت کار در منزل و دور کاری
  2. راه اندازی کسب و کار شخصی
  3. فعالیت با گروه های مختلف سینمایی و تلویزیونی

۱-درآمد تدوین به صورت کار در منزل و دور کاری

یکی از روش های درآمدی بسیار پرسودی که در این رشته موجوده، فعالیت به صورت فریلنسری می باشد. فریلنسر در واقع به کسانی می گویند که در حرفه ای خاص تخصص و مهارت بالایی پیدا کرده اند و به صورت پروژه ای و دورکاری برای مجموعه ها و یا کارفرمایان مختلف، کار می نمایند.

کار تدوین در منزل تنها برای رشته و هنر تدوین ختم نمی شود! بلکه در این روش هر فردی قادراست در تخصص های مختلف از این راه کسب درآمد نماید. البته در راه تدوینگری تعداد کارفرمایان بسیار محدود هستند. با این حال فعالیت با آن ها می تواند رزومه و تجربه خوبی برای شما داشته باشد

یکی از معایب فریلنسری گرفتن کار به صورت پروژه ای می باشد! این موضوع بدان معناست که اگر فعالیت شما با یکی از  کارفرمایان قطع گردد، ممکن است تا پیدا شدن کارفرمای بعدی پروسه ای بیکار شوید. اما به طور معمول برا یک تدوینگر به صورت فریلنسری کار همیشه مهیا و آماده می باشد. در این روش در حالت کلی فرد به صورت تک نفره تمامی فعالیت های تدوین و تدوینگری را تکمیل می کند.

۲-راه اندازی کسب و کار شخصی

نوع دیگری از شیوه های درآمد تدوین، راه اندازی کسب و کار می باشد. در این روش فرد به عنوان یک مقام مدیریتی سعی می نماید تا با استفاده از روش های موجود دفتر و یا شرکتی را برای کسب و کار خود مهیا بکند. پس از راه اندازی شرکت می تواند نیروهای خبره و باتجربه ای را استخدام بکنند تا در روند بهبود پروژه و تسریع زمان به او کمک نمایند.

تفاوتی که در این روش با روش قبلی موجود است در این می باشد که فرد به تنهایی دیگر پروژه های تدوین را انجام نخواهد داد.با این حال پروژه های او توسط افراد زیر دست و متخصصان این صنعت انجام می شود.

۳-فعالیت با گروه های مختلف سینمایی و تلویزیون

مدل آخری که در کسب درآمد تدوین و راه اندازی کسب و کار سینمایی امکان دارد، فعالیت با گروه های مختلف سینمایی می باشد. امروزه فعالیت های مختلف سینمایی به اوج خود رسیده. و تمامی کارگردان ها و تیم های سینمایی به دنبال جذب نیروی متخصص در این زمینه می باشند. تا بتوانند با استفاده از تجربیات و دانش او، فرایند تدوین را به خوبی انجام بدهند.

اگر شما علاقه دارید در تیم های سینمایی به عنوان یک تدوینگر فعالیت داشته کنید. باید رزومه بسیار مناسب و ایده آلی را برای خود بسازید. همچنین برخورداری از دانش و تخصص در این زمینه می تواند به جذب شما کمک قابل توجه ای نماید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *