زندگی با تجربه دیگران شیرین تر میشه...
0

ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی (قاب بندی)

ترکیب‌ بندی در عکاسی بدون شک، اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد. اگر می‌خواهید عکس‌های قدرتمندی بگیرید، حتماً‌ باید با این بخش از عکاسی آشنا شوید. ترکیب‌بندی، زیربنای عکاسی میباشد. ترکیب‌بندی روش چینش عناصر در تصویر شما است تا چیزی را خلق کنید. همین فرایند می‌تواند تصویر را زیبا جلوه دهد یا آن را نابود نماید.

به طور خلاصه ، ترکیب‌ بندی در یک عکس به معنای قراردادن مناسب عناصر در کادر تصویر میباشد به طوری که تمامی این عناصردر تصویر، نگاه مخاطب را به سوژه اصلی جلب نمایید. برای چیدمان درست عناصر در تصویر می‌توان به راحتی آن‌ها را جابه جا نمود. مثلا در عکاسی پرتره می‌توانید محل عکاسی و عناصر موجود در عکس و مدل خود را با چیدمان متفاوتی در کنار هم قرار بدهید تا به نتیجه مطلوب خود برسید. اما در عکاسی خیابانی که غیر قابل پیش ‌بینیست و معمولا عناصر متحرک اند، باید منتظر ماند که سوژه متحرک یا هرآنچه که می‌خواهیم از آن عکاسی کنیم در موقعیت مناسبی قرار بگیرد. یا حتی با تغییر زاویه دید، محل قرارگیری و فاصله کانونی، بتوان به بهترین نتیجه رسید. در عکاسی از مناظر عملا نمی‌توان چیزی را جابه‌جا کرد و عکاس باید موقعیت مکانی و زاویه مناسبی را برای عکاسی پیدا کند.

فواید ترکیب بندی در عکاسی

بعد از عکاسی کردن، چاپ عکس روی کاغذهای مختلف یا در معرض دید قرار دادنش به صورت نمایش بر روی پرده های مختلف، ممکن است برخی از مخاطبان با یک نگاه ساده از کنار یک عکس بگذرند ولی عکسی تاثیر گذار میباشد که زمان عکاسی به بهترین نحو کادر و سوژه مورد نظر را به تصویر در آورد. ترکیب بندی در عکاسی یک روش برای هدایت کردن چشم بیننده به سمت بهترین و اثر گذارترین عنصر در یک عکس میباشد. در واقع یک ترکیب بندی مناسب و خوب که از اصول ترکیب بندی پیروی کرده باشد خواهد توانست از یک سوژه پیش پا افتاده که از چشم همه زیبا نباشد، یک عکس بسیار عالی و منحصر به فرد ثبت نماید. از طرف دیگر در صورتی که این نکات رعایت نگردد، حتی یک سوژه و منظره زیبا نیز به شکل کامل نابود می شود.

کادر یک سوم در ترکیب بندی عکاسی

کادر یک سوم قانون و اصولی بسیار ساده ای را دارد. برای تولید این ترکیب بندی در عکاسی ها باید تصور کنید که تصویر نهایی و کادر آن، چه از سمت عمودی و چه از سمت افقی درست به سه قسمت مساوی تقسیم گردیده است،  پس باید سعی کنید خط افق بر روی یکی از خطوط افقی و اجزا عمودی تصویر را روی خط اول یا دوم عمودی قرار بدهید. این اصل به میزانی مورد استفاده قرار میگیرد که تمامی سازندگان دوربین عکاسی قابلیت نمایش گرید و خط هایی با همین ترتیب را در لایو ویو دوربین شان قرار می دهند.

عناصر ترکیب بندی در عکاسی

عناصر ترکیب بندی عبارت‌ اند از:

  • نقاط (points)
  • خطوط (lines)
  • اشکال (shapes)

این سه عناصر ابتدایی و اصلی در ترکیب بندی مییاشند. هر چیزی که در کادر عکس وجود دارد از سوژه گرفته تا پس‌زمینه و کوچک‌ ترین جزئیات که اهمیت چندانی را هم ندارند، همگی تشکیل شده از نقاط و خطوط و شکل هستند.

ترکیب بندی کادره و فریم دار

یکی از روش های تاثیرگذار برای نمایش عمق و سه بعدی کردن تصویر به جود آوردن فریم و یا کادر در کادر دیگر میباشد. برای ایجاد این جلوه باید به دنبال المان هایی مانند پنجره ها، طاق ها ، ستون ها، درهای زیبا و باز، درها و ستونهای ایوان ها،شاخه های آویزان و بسیاری از موارد دیگر باشید تا عکاسی را با استفاده از آنها کادره و فریم دار نمایید. باید توجه کنید که همیشه نباید کادر بیشتر تصویر را احاطه نماید بلکه میتواند تنها به عنوان کادر و فریمی دور تا دور تصویر حضور داشته باشد.

جمع بندی

ترکیب بندی در عکاسی کار نسبتا سختی نیست اما نمی‌توان گفت که آسان است. علتش این است که یاد گرفتنی نیست و فرمول خاصی برای آن وجود ندارد و باید با اتکا به خلاقیت و حس زیبایی شناسی و نگاه جستجوگر خود آن را پیاده سازی نمایید. ترکیب بندی، تماما به هدف عکاسی و احساساتی که عکاس تمایل دارد به بیننده منتقل نماید بستگی دارد. حتی قانون یک سوم که عموما برای مبتدیان میباشد نیز کمک چندانی به شما نمی کند. برای رسیدن به ترکیب بندی خوب باید بیرون بروید و با کادرها و ترکیب‌های متفاوت عکاسی بکنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *